Výsledky studie zabývající se tím, jaký dlouhodobý vliv má separace od matky respektive včasný kontakt.
Pozadí studie: Tradice separování matky od dítěte po porodu stále přetrvává v mnoha zemích a často je kombinována se zavinováním dítěte do pleny. Cílem studie je zhodnotit a porovnat možný dlouhodobý vliv praxe používané při porodu a na oddělení šestinedělí, včetně praktik souvisejících s blízkostí matky a dítěte ve srovnání s odloučením na interakci mezi matkou a dítětem.
Metody: Studie se účastnilo 176 párů matka – dítě. Ty byly rozděleny do čtyř experimentálních skupin: Ve skupině 1 byli novorozenci po porodu položeni na matku kůže na kůži a během pobytu na šestinedělí byli spolu na pokoji, tzv. rooming-in. Novorozenci ze skupiny 2 byli nejprve oblečeni a pak dáni matce do náručí, na oddělení šestinedělí probíhal rooming-in. Ve třetí skupině byli novorozenci na sesterně jak po porodu, tak během pobytu matky na šestinedělí. Novorozenci ze čtvrté skupiny byli na sesterně po porodu, ale poté na oddělení šestinedělí probíhal rooming-in. Stejný počet dětí byl zavinut do plen či byl oblečen. Zaznamenáváno bylo i časné kojení. Interakce mezi matkou a dítětem byla natáčena podle metody Parent-Child Early Relational Assessment (PCERA) rok po porodu.
Výsledky: Praxe kontaktu kůže na kůži, časné kojení či oboje během prvních dvou hodin po porodu ve srovnání se separací dítěte od matky pozitivně ovlivnilo PCERA hodnoty citlivosti matky, samoregulaci dítěte a dyadickou vzájemnost a reciprocitu rok po porodu. Negativní vliv dvouhodinové separace po porodu nebyla kompenzována praxí rooming-in. Tato zjištění podporují existenci období po porodu (časné „citlivé období“), během kterého blízký kontakt mezi matkou a dítětem může vyvolat dlouhodobý pozitivní vliv na interakci mezi matkou a dítětem. Navíc bylo zjištěno, že zavinování dítěte snižuje matčinu reakceschopnost na dítě, její schopnost pozitivního afektivního vztahu s dítětem a vzájemnost a reciprocitu v dyádě.
Závěr: Kontakt kůže na kůži od 25 do 120 minut po porodu, časné kojení či obojí pozitivně ovlivňuje vztah mezi matkou a dítětem i rok po porodu ve srovnání s rutinní separací dítěte od matky.
Zdroj: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1523-536X.2009.00307.x/full