Podle nových zpráv stále mnoho žen po celém světě podstupuje bolestivou proceduru během porodu, která by dle expertů měla být používána pouze v omezených případech.
Procedura, zvaná epiziotomie (nástřih hráze), zahrnuje provedení řezu ke zvětšení vaginálního otvoru během porodu. Epiziotomie byly rutinně prováděny ve Spojených státech i jinde, z části proto, že lékaři věřili, že pomáhá chránit hráz před natržením, které může při porodu nastat.
Avšak v mnoha zemích míra epiziotomií rapidně poklesla od osmdesátých let dvacátého století, poté, co důkazy začaly ukazovat, že rutinní provádění epiziotomie nepřináší žádné výhody. Trvá týdny, než se nástřih zahojí, během nichž může být chůze, koupel či sezení bolestivé. V nejhorším případě může epiziotomie vést k natržení análního svěrače, těžko zašitelné trhlině či může způsobit dlouhodobou inkontinenci.
Ačkoliv je nástřih hráze v některých případech nutný k zajištění bezpečného porodu, řada profesních lékařských organizací nyní souhlasí, že by měl být prováděn zřídka – v případě tísně plodu či matky, například.
Nicméně zde nepanuje shoda, jaká je přijatelná míra epiziotomie. A v nové studii kanadští vědci zjistili, že tato míra se různí země od země a také v různých regionech v rámci jedné země a dokonce mezi různými poskytovateli péče v rámci stejné lékařské sítě.
Míra epiziotomie je obecně nejvyšší v Asii a Střední a Jižní Americe, zatímco nejnižší v anglicky mluvících zemích a některých evropských zemích, informovali vědci v lékařském časopise Birth.
Epiziotomie byly prováděny rutinně ve snaze zabránit natržením při porodu, zejména k zamezení natržení až do řitního otvoru. Počet provedených epiziotomií zůstává vysoký ve Spojených státech, ale i tam je hojná diskuze, jestli by měl být nástřih rutinní. Nedávné studie ukázaly, že ženy, které neměly epiziotomii, mohou mít malé trhlinky, které jsou ve většině případů menší, než epiziotomie.
K provedení epiziotomie je obvykle používána lokální anestezie (znecitlivění jen v bezprostřední blízkosti). Těsně před porozením dítěte, porodník nastřihne spodní část vaginálního otvoru. Nástřih je po porození dítěte a placenty zašit.
Švédsko mělo nejnižší míru, méně než 10 % u vaginálních porodů v letech 1999 až 2000. V kontrastu s tím je situace v Guatemale a Tchaj-wanu, je sou podle odhadů nastřiženy všechny prvorodičky.
V západní Evropě se míra nástřihu hráze u všech vaginálních porodů pohybuje od 13 % v Anglii, v letech 2002 až 2003, až po 87 % ve Španělsku, v roce 1995.
Ve Spojených státech byla epiziotomie provedena v jedné třetině vaginálních porodů v roce 2000, zjistili vědci. Ale, jako v Kanadě a jiných zemí, míra se různí podle regionu: nejvyšší míra byla na severovýchodě, 38 %, nejnižší na západě, 27 %.
Proč přesně jsou míry epiziotomií tak různé napříč národy, není jasné, řekl vedoucí studie, Dr. Ian D. Graham.
Očekávání po operaci
Nástřih hráze se obvykle hojí bez problémů a může se hojit lépe, než natržení. Je také zamýšlen jako prevence natažení vagíny a k zúžení vagíny po porodu.
Kulturní představy o ženách a porodu, jako je představa, že by se měl léčit jako onemocnění, by měl být podle vědce zpracován. V rozvojových zemích, dodal, může být vysoká míra epiziotomií důsledkem „importu“ západního stylu medicínské intervence lékaři, protože ji vidí jako „pokrokovější“ než tradiční, technologicky nenáročné porody.
Fakt, že míra epiziotomií se značně liší v rámci zemí – a, podle řady mezinárodních studií, v rámci jedné instituce – je překvapující, podle Grahama.
„Znamená to, že důvody provádění nástřihů hráze musí souviset s rozdíly v přístupu a praxi poskytovatelů péče,“ řekl.
V anglicky mluvících zemích, poznamenal Graham, by si měli být lékaři dobře vědomi pokynů vyzývajících k omezení používání epiziotomie.
Proto, řekl, by se měly ženy ptát svých poskytovatelů péče na jejich osobní postoj k tomuto postupu, aby se ujistily, že přesvědčení poskytovatelů péče se shoduje s jejich.
Zdroj: http://www.health.am/pregnancy/more/too_many_women_get_episiotomy_in_childbirth/
Pozn.: V České republice je, podle posledních dat (2009, ÚZIS), podíl epiziotomií při vaginálních porodech 48,17 %.
byla jsem při porodu preventivně nastřižena bez předchozího upozornění! ( a to sem měla v porodním plánu že nástřih pokud by hrozila ruptura 3 nebo 4 stupně a po upozornění).
Cvičila sem v těhotenství s epinem – vytlačila sem průměr 27 cm.
Nástřih mi byl proveden – jen sem nad sebou slyšela- paní je prvorodička,že? a šmik… Miminko ze mě vyletělo ihned a doktor jej chytal několik cm ode mě…
Pro příští porod hledám jinou porodnici…. v této se žena svých práv a přání nedočká
( nepíchnutí vody, zvolení porodní polohy… )