Většina dvojčat se dnes rodí císařským řezem, protože je brán jako bezpečnější varianta. Nejnovější kanadská studie však tento mýtus vyvrací a říká, že co do bezpečnosti je porod dvojčat vedený vaginálně stejně bezpečný, jako ten provedený císařským řezem.
Dle nové kanadské studie je vaginální porod stejně bezpečný jako císařský řez, co se týká porodů dvojčat. Dává tak odpověď porodníkům, kteří dlouho dobu čelili tomuto dilematu.
Studie vedena kanadskými lékaři, která zahrnovala data z 25 zemí, zjistila, že rizika při porodu dvojčat císařským řezem jsou stejná jako při vaginálním porodu.
Výzkumníci sledovali 2 800 žen s nízkorizikovým dvojčetným těhotenstvím a zaznamenávali výsledky jako je úmrtí při porodu či komplikace dětí, jako je například poškození mozku. Zjistili, že minimálně jeden ze sledovaných výsledků ovlivnil 57 dětí narozených císařským řezem a 52 dětí porozených vaginálně.
Počet porodů dvojčat císařským řezem v posledních letech stoupal kvůli předpokladu, že je to ta bezpečnější varianta.
„Existuje určitá představa, že dvojčata je třeba porodit císařským řezem, že je to pro druhé dvojče lepší,“ říká hlavní autor studie Dr. John Barrett, specialista na vysoce riziková těhotenství Sunnybrookského centra zdravotních věd v Torontu.
Výsledky studie ukazují, říká Barrett, že toto není ten případ.
„Co skutečně tato studie říká je, že neexistuje žádná výhoda u plánovaného císařského řezu, protože výsledky jsou pro děti v podstatě stejné,“ dodává Barrett.
Kitchener, Ontario: Matka Kelly Fron odmítla před pěti měsíci lékařův návrh porodit svá dvojčata, Coltona a Kaylena, císařským řezem. Fron se rozhodla na základě toho, že „mít dvě děti je dost těžké samo o sobě, natož se ještě zotavovat z operace.“
Operace s sebou nese své vlastní rizikové faktory, včetně infekce a dalších komplikací pro matku. Vznikající výzkumy naznačují, že děti porozené císařským řezem mají vyšší riziko diabetu a astmatu.
Barrett říká, že vaginální porod je lepší také z hlediska následných těhotenství. „V dalším těhotenství se nemusíme vypořádávat s následky zjizvené dělohy.“ dodává.
Studie má své limity, včetně faktu, že se zaměřovala pouze na nízkorizikové porody, zdravá těhotenství. Všechny matky rodily blízko plánovaného termínu porodu a děti byly hlavičkami dolů.
Proto tyto výsledky neodpovídají na otázku bezpečnosti císařského řezu oproti vaginálnímu porodu v případě těhotenství, kde je jedno dvojče v poloze koncem pánevním.
Dr. Kenneth Lim, porodník specializující se na vysoce riziková těhotenství v B.C. Children’s and Women’s Hospital ve Vancouveru, říká, že studie otevřela dlouhou cestu k odpovězení vášnivě debatované otázky, zdali je bezpečnější císařský řez.
„Existuje určité smýšlení mezi zdravotníky, že císařský řez je bezpečnější,“ říká Lim. „To je důvodem, proč byla tato studie dělána a navržena k odpovězení této otázky.“
Dr. Leke Badmos z East General Hospital v Torontu říká, že tyto výsledky by měly podpořit více lékařů a pacientů k přehodnocení císařských řezů. „Nyní již jasně víme, co dělat a můžeme bezpečně tvrdit, že v tom není rozdíl.“