Mýtus o vaginálních vyšetřeních v těhotenství

Jsou vaginální vyšetření v těhotenství nutná? K čemu slouží a co se z nich dá zjistit? Mají vůbec nějaký smysl? Odpovědi najdete v článku vyvracející mýty o vaginálních vyšetřeních v období těhotenství od Robin Elise Weissové.

Existuje mýtus, který je udržován společností, že vaginální vyšetření ke konci těhotenství jsou prospěšná. Obecně se věří, že prováděním vaginálního vyšetření lze určit, zda brzy začne porod. To však není pravda.

Mnoho lékařů provádí vstupní vaginální vyšetření na začátku těhotenství, aby udělali stěr čípku a další testy. Poté neprovádějí další až do 36. týdne, pokud se neobjeví žádné komplikace, které by vyžadovaly další testování či posouzení stavu děložního čípku. Jestliže váš lékař chce provádět vaginální vyšetření při každé návštěvě, asi byste se ho měla zeptat proč.

Vaginální vyšetření mohou měřit:

Dilatace: Jak moc je čípek otevřen. 10 centimetrů je nejvíc.

Zralost: Konzistence děložního čípku. Na začátku je tvrdý jako špička nosu, změkčuje se a je jako ušní lalůček, nakonec jako vnitřek tváře.

Zkrácení čípku: Znamená, jak dlouhý je čípek. Představte si čípek jako trychtýř měřící okolo dvou palců, 50% zkrácení znamená, že čípek je přibližně jeden palec dlouhý. Tak jak čípek dilatuje a změkčuje se, tak se zkracuje délka.

Postavení: Postavení plodu v souvislosti s pánví, měřeno v plusech a mínusech. Plod, který má nulové postavení, je tzv. zapojen, u plodu s negativními čísly postavení se říká, že plave. Pozitivní čísla říkají, že dítě jde ven.

Poloha dítěte: Podle lebečních švů hlavičky plodu lze určit směr, kterým má dítě tvář, podle přední a zadní fontanely, mají totiž jiný tvar.

Postavení děložního čípku: Čípek se pohybuje ze zadního do předního postavení.

Co tato rovnice zanechává žádoucí, je něco, co není vždy hmatatelné. Mnoho lidí se snaží tyto informace z vaginálních vyšetření použít k určení, kdy začne porod či zda plod projde pánví apod. Vaginální vyšetření však tyto věci zkrátka měřit nemůže.

Porod jednoduše není o čípku, který dilatoval, změknul či cokoliv jiného. Žena může být velice otevřená a neporodí dříve než před plánovaným termínem či dokonce v blízkosti tohoto data. Osobně jsem znala ženu, která byla otevřena na 6 centimetrů týdny. A pak jsou ženy, které mi nešťastné volají, že jejich krček je vysoko a uzavřen a že jejich děťátko se hned tak nenarodí, a ke kterým pak jedu během 24 hodin k porodu! Vaginální vyšetření nejsou dobrým ukazatelem, kdy začne porod.

Provádění vaginálních vyšetření k určení vhodnosti vaginálního porodu není obvykle dost přesné z mnoha důvodů. Za prvé opomíjí faktor porodu a polohování. Během porodu je pro hlavičku dítěte přirozené formovat se a pro matčinu pánev pohnout se. Pokud se provádí v časném těhotenství, zapomíná se také na úlohu hormonů jako je relaxin, který pomáhá pánvi být flexibilní. Jedinou skutečnou výjimkou je případ velmi podivně strukturované pánve. Například matka, která při autonehodě utrpěla roztříštění pánev, nebo žena, která má specifické problémy s kostmi, což je častější při špatné výživě v růstovém období.

Vaginální vyšetření během porodu nemohou přesně říct, jak blízko jste, zvláště pokud již plodové obaly praskly. Udržováním vaginálních vyšetření při porodu na minimu, je víc než dobrý nápad.

Není skutečně dobrý důvod pro většinu žen provádět vaginální vyšetření rutinně. Existují důvody, kdy nepodstupovat vaginální vyšetření? Určitě jsou.

Vaginální vyšetření zvyšují riziko infekce, i když se postupuje opatrně a se sterilními rukavicemi apod. Tlačí normální bakterie nacházející se ve vagíně výše až k čípku. Je zde také zvýšené riziko protržení plodových obalů. Někteří lékaři rutinně provádějí to, co je nazýváno uvolněním dolní části plodových obalů [pozn. Hamiltonův hmat], což jednoduše oddělí plodový vak od čípku. Myšlenkou je, že to stimuluje produkci prostaglandinů a pomáhá rozběhnout porod a podráždí čípek, což způsobí jeho zkrácení. Toto se neukázalo jako účinné pro všechny a navíc to má svá rizika.

Koneckonců, pouze vy a váš lékař můžete rozhodnout, co je pro vaši péči správné. Některé ženy odmítají vaginální vyšetření v těhotenství úplně, některé chtějí podstoupit pouze toto vyšetření až po 40. týdnu či v jiný týden anebo kdykoliv, kdy s tím souhlasí.

Zdroj: WEISS, Robin Elise. The Myth of a Vaginal Exam: Why a Vaginal Exam at the End of Pregnancy Might Not Be What You Think. In: [online]. [cit. 2012-12-13]. Dostupné z: <http://pregnancy.about.com/cs/interventions/a/vaginalexam.htm>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.