Tělo v rukou společnosti

Publikace nejen o porodnictví a mediálním obrazu porodů. 

Úryvky z publikace:

„Mateřství je mediálně spjato s obětí. Žena se má obětovat pro své dítě a touto optikou nahlížet i na místo a způsob porodu. Její individualita a její svoboda výběru je ponechána stranou a položena na oltář mateřství…“

„Ačkoli tedy uznávají [média] právo ženy na rozhodování o vlastním těle např. v případě práva na potrat, při porodu jí její tělo nepatří. Lékař-porodník je ten, který ví mnohem lépe než rodička sama, jak s rodícím tělem naložit a jak naložit s novorozeným dítětem. Opět Mf DNES: Odpovědnost za porod nesu já, nikdo jiný, říká primář z havlíčkobrodské nemocnice Pavel Antonín.“

„Přirozený porod je mediálně zúžen do kategorie nebezpečný a nezodpovědný porod v domácím prostředí.“

 „Právo rodit doma v prosinci 2010 potvrdil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, když soudil případ maďarské matky, které chtěla své dítě porodit doma, ale maďarská legislativa zakazující porodním asistentkám pracovat samostatně mimo nemocnice jí toto právo odepřela. V této chvíli leží v Poslanecké sněmovně PČR a na třetí čtení čeká zdravotnická reforma, která zavádí až milionovou pokutu pro kohokoli, kdo by plánovaně poskytl zdravotní péči mimo zdravotnická zařízení. Tedy i pro porodní asistentky, které by docházely k domácím porodům. Reforma se velmi podobá současné maďarské verzi, kterou zpochybnilo rozhodnutí Evropského ústavního soudu.“

 „Je třeba umožnit, aby si rodička mohla ke svému porodu zvolit porodní asistentku. Volba porodní asistentky mezi personálem nemocnice může být organizačně a finančně náročná, proto by se dala zařadit mezi nenárokový nadstandard, jak se o tom nyní podobně uvažuje v případě lékařů-porodníků. Na druhou stranu by rodičce mělo být vždy umožněno vzít si s sebou do porodnice svoji soukromou porodní asistentku, která o ni bude samostatně pečovat. Takový systém funguje např. v Německu či Nizozemí, kdy nemocnice poskytují rodičce a její porodní asistentce zázemí. Personál nemocnice přebírá vedení porodu pouze v případě komplikací. V České republice tato možnost není legislativně upravena, proto by Ministerstvo zdravotnictví mělo pracovat na přijetí odpovídající právní úpravy. V případě nečinnosti ministerstva mohou převzít iniciativu porodní asistentky a nemocnice a společně si smluvně sjednat právní vztahy mezi sebou.“

 Zdroj: Tělo v rukou společnosti [online]. Praha: Gender Studies, o. p. s., 2011[cit. 2012-01-08]. ISBN 978-80-86520-38-4. Dostupné z: http://aa.ecn.cz/img_upload/8b47a03bf445e4c3031ce326c68558ae/telo_v_rukou_spolecnosti.pdf

Publikaci je možno stáhnout zde: Tělo v rukou společnosti

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Přirozený porod. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.